Memorial List 2012

Memorial List

November 2011

 

The Memorial Service for alumni, faculty, staff
and community will be held
Sunday, November 6, at 9:30 a.m.
at St. Augustine’s Stone, outside All Saints’ Chapel.

 

1928

Edward N.B. Hege (Academy)

Raymond C. Singletary, Jr. (Academy)

 

1938

William W. Parish (Academy)

Thomas M. Stewart (Academy, 1934)

 

1939

Gilbert G. Edson, Sr.

 

1940

Philip W. Evans

Elbert S. Jemison, Jr. (Academy)

Richard A. Kirchhoffer

Charles W. Lokey, Jr. (Academy, 1936)

 

1941

William H. Beardall (Academy)

Damon Franklin Garner

 

1942

Thomas J. Guntherberg

Harry Jerome Sharpe (Academy)

 

1943

Dan G. Bradley (Academy)

Fayette J. Cloud, Jr. (Academy)

Howard B. Cotton

Claude Cunningham

Berwyn T. Moore, Jr.

 

1944

George K. Cracraft, Jr.

William Hendren Long (Academy)

Percy H. Wood, Jr.

 

1945

Thomas Clay Callahan

John W. Drake, Jr. (Theology)

Charles B. Palmer II (Academy)

 

1946

Edwin L. Bennett, Sr.

Cecil E. Gray

Joseph E. Hammond

James M. Tanner

David R. Toombs

Warren T. Zeuch, Jr. (Academy, 1942)

 

1947

Albert P. Bridges

Martin C. Schnitzer

George E. Stokes, Jr.

Irl R. Walker, Jr.

 

1948

James B. Clemens

Samuel Robinson Hardman (Theology, 1949

 

1949

John Herman DeBerry II (Academy)

William T. Richter (Theology, 1969)

Gray W. Stuart

 

1950

Alexander R. Dearborn III

Marion Wendell Hainlin

Joseph S. Hardison, Jr. (Academy)

Harland M. “Scott” Irvin, Jr.

John T. Pogue (Academy)

Horace L. “Rip” Rhorer, Jr. (Academy, 1945)

Paul S. Walker

James. P. Warner III (Academy)

William Watson

William G. Webb III

 

1951

Robert B. Connelly

Darrell Lee Ford (Academy)

Harold G. Graham, Jr.

Theodore D. Hill, Jr. (Academy)

Case D. Hopkins, Jr.

Edgar O. Silver III

 

1952

William J. Atkins (Academy)

Steven Knight Cochran (Academy)

Robert Dugue Walker

 

1953

Elliott C. Heath (Academy)

Olin G. Pinkston

 

1954

Ensign Campbell Conklin (Academy, 1950)

William Mayberry Hinson

Thomas G. Wainwright

 

1955

William J. Clark (Academy)

Michael Edwin Drummond (Academy)

William M. Emmons

Thomas D. McCrummen, Jr.

Fletcher S. Stuart (Former Resident)

 

1956

Charles H. Beardsley III (Academy)

James Keeble Clayton, Jr. (Academy)

Frederick M. Cole

Charles Douglas Ham

Charles T. Kneeland

Robert B. Lamar

Richard David Miller

 

1957

James A. Freeman (Theology)

William Henderson

Eugene F. Robins (Academy)

Christopher B. Young

 

1958

Alva G. Decker

Richard F. Dority (Theology)

David H. Evett

Frederick K. Kring (Academy)

Limuel G. Parks, Jr. (Theology)

Wallace K. Tomlinson

Zachary H. Zuber

 

1959

Robertson H. Gaylor

Paul R. Gerding

Bertram Nelson Herlong (Theology, 1959, 1970)(Honorary, 1993)

Daniel Monroe Lewis III

Richard F. McCready, Jr. (Academy)

Philip S. Wende, Jr. (Academy)

 

1960

Eugene W. Hammett

Woodrow S. Shipps, Jr.

Philip John Archibald Willman (Academy)

 

1961

Ray A. Goodwin

Walter T. Saffran

Sam S. Swann

 

1962

Clayton L. Campbell, Jr. (Academy)

 

1963

Malcolm E. Edwards, Jr.

Richard James Frye

James Clarence McDonald

William D. “Bill” Trahan

 

1964

William G. McDaniel (Academy)

 

1965

James W. Scott

 

1966

Beverley R. Tucker, Jr.

Alvin C. Wilson

 

1967

Ronald Parks Conner

James C. Meyer (Academy, 1963)

Langdon Gates Morrison

 

1968

Frederick H. Forster

 

1969

Richard F. Cartwright

Henry T. Soaper II (Academy, 1965)

 

1971

Preston G. Hicky

 

1972

William S. “Bill” Blumberg

Terry R. Cobb (Theology)

Irven Granger McDaniel, Jr. (Academy, 1968)

 

1974

David J. Gleason

 

1975

James R. Harris, Jr. (Theology)

 

1976

Frances D. Doherty

 

1977

Michael Lee McAllister

 

1979

Jerri Lynne Brown

Katherine “Tassie” Bryant Schappell (Academy, 1975)

Mark Eadon Smith

 

1980

Mary M. Campbell (Theology)

 

1981

Edward Berry deRastick Harrison

 

1982

Henry Christopher Platt (Theology, 1982, 1986)

 

1983

Suzanne Brawner Woodhead

 

1984

Donald E. Chapman (Theology)

James R. Fouts (Theology)

 

1985

Sophie Elizabeth Godwin Sawyer

 

1986

Eric Dorr Johnson

 

1992

Wilmer Hastings Mills (Theology, 2005)(Former Staff)

 

1996

Elizabeth H. Fitch

 

2005

Ray C. Anderson (Honorary)

 

2010

Elizabeth Taylor “Bibby” Smith (Honorary)

 

 

FACULTY AND STAFF

 

Dolly June Caldwell (Former)

Bonnie Mae Cates (Retired)

James T. Cross (Retired)

Paul E. Engsberg (Retired)

Roosevelt Garner

Martha J. Gilliam (Former)

Glen H. “Hub” Hawkins (Retired)

Ila M. King (Former)

Gale G. Link (Former)

Katherine M. “Kitty” Lotti (Former)

Parker E. Lichtenstein (Former)

Guy Fitch Lytle, III (Retired)

John W. Patton (Former)

Eugene Perkins (Former)

John James Piccard (Former)

Margaret Garner Short (Former)

Jean Merriman Tallac (Former)

Mary Elizabeth “Tibby” Reid Tucker (Retired)

 

SEWANEE COMMUNITY

 

Crystal L. “Cristy” Brawley

Robert M. Bryson (Former)

Ethel P. Crownover (Former)

Mildred “Milly” Dodd (Former)

Kelly Leanne Dykes (Former)

Jennie Buford Puryear Gardner

Bessie L. Glunt (Former)

Carter C. Gooding (Former)

Rena M. Hall (Former)

Ida Mae Hoback

Luther Leibensperger

Roy Phillip Looney

Joann M. Pace

Sherman Pace

Mary V. Cravens Ravenel Paine (Former)

Margaret T. Rhys

Alvin Rollins

Leslie Michelle Dykes Rollins (Former)

Helen A. Cohen Shedd

Arthur T. Southern (Former)

Katherine “Kitty’ E. Clark Stroud (Former)

Jimmy Lee Turner

Mary C. Sargent Walton (Former)